Skocz do zawartości

Gra Mod IP Monitoring Właściciel Serwera Opiekun Serwera GameTracker HLTV Połącz
Only DD2 91.224.117.59:27130 erroR.! & PLum ` maJami.
CSGO:MOD 91.224.117.53:27160 erroR.! & PLum Po Pro Stu K0z4K
BF2+4MAPS 54.36.186.16:27195 Slox
BF2MOD 145.239.236.14:27075 Copyrighter
TeamSpeak3 tsgwardia.pl erroR.!
Tabela serwerów @ Copyright by Stara-Gwardia.pl
Zaloguj się, aby obserwować  
HitBasse

!!! Ostrzeżenie przed burzami! 11.05.2018! Uwaga ![Zamknięty]

Polecane posty

!!! Ostrzeżenie przed burzami! 11.05.2018! Uwaga jutro bardzo dynamiczna pogoda!

Informacje zawzięte z  http:// https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/
https://www.facebook.com/SiecObserwatorowBurz/

Jutro w pasie od województw południowych przez centrum po północ rozwinie się silna strefa zbieżności wiatru, która będzie napędzać inicjację burz charakteryzujących się wysoką aktywnością elektryczną, ulewnymi / nawalnymi opadami deszczu, gradobiciami oraz punktowo silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru. Bardzo proszę wszystkich o zapoznanie się z prognozą siły i aktywności burz oraz udostępnienie jej dalej!

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 11.05.2018, godz. 08:00 CEST do 12.05.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. i 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej i północnej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych / nawalnych opadów deszczu, dużego gradu z silnymi akumulacjami, punktowo silnych i bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu przed możliwością powstania 1-2 przypadków trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą Północno - Wschodnią znajdzie się centrum silnego układu wysokiego ciśnienia, który swoim klinem obejmie wschodnią część naszego kraju. W pasie od północnej przez środkową po południową Polskę, w środowisku słabego przepływu poziomego mas powietrza będzie przebiegać zatoka niskiego ciśnienia wraz ze strefą pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego. Przed strefą frontową wykształci się silna, dolno-troposferyczna zbieżność wiatru oddzielająca dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza wzdłuż której dojdzie do znacznego nagromadzenia się pary wodnej.

OMÓWIENIE:

… Obszary objęte 2. i 1. stopniem zagrożenia …

W środowisku ciepłego sektora polarno-morskiej masy powietrza prognozowany jest rozwój silnej strefy zbieżności wiatru w dolnych warstwach troposfery. Kumulująca się wzdłuż jej osi wilgotność względna wraz z głębokimi warstwami niestabilnego powietrza będzie sprzyjać wyraźnemu nasileniu się chwiejności troposfery, która w godzinach popołudniowych wzrośnie w okolice 1200-2000 J/kg (SBCAPE). Silne wymuszanie procesów konwekcyjnych będzie sprzyjać formowaniu się rozległej strefy aktywnych elektrycznie i wydajnych opadowo formacji burzowych w osi południkowej, które w warunkach słabego przepływu poziomego powietrza będą przemieszczać się z wolną / bardzo wolną prędkością, tym samym stanowiąc poważne zagrożenie nadmiernymi sumami opadowymi i związanymi z nimi podtopieniami / zalaniami. Wzdłuż zachodniej krawędzi osi zbieżności wiatru spodziewane jest nasilanie się uskoku kierunkowego wiatru, sprzyjającego rozwojowi kilku superkomórek burzowych typu wysokoopadowego. Na ich trasie głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, grad o średnicy do 2-4 cm oraz punktowo silne porywy wiatru. Inicjacja burz superkomórkowych możliwa jest zarówno w początkowej, jak i dojrzałej fazie konwekcji; niektóre z nich, podobnie jak komórki pulsacyjne, mogą przybierać niemal stacjonarną formę, stwarzając ryzyko zalaniami oraz znacznymi akumulacjami gradu. Modele numeryczne GFS, UMPL oraz WRF-ARW całkiem zgodnie wskazują, że dojrzała faza głębokiej, wilgotnej konwekcji objawi się mocno rozciągniętą z północy na południe kraju strefą burzową (prawdopodobny układ "training storms") - jej głównym zagrożeniem będą potężne ulewy, a poszczególne ośrodki konwekcyjne, w tym formacje wielokomórkowe objawią się wysoką aktywnością elektryczną. Największego potencjału burzowego należy oczekiwać w godzinach popołudniowych i wieczornych. W nocy zjawiska burzowe będą stopniowo słabnąć, choć ich występowanie możliwe jest do końca ważności prognozy.

W początkowej fazie konwekcji, pod wpływem znacznego nagromadzenia pary wodnej i silniejszego przyspieszania prądów wstępujących w dolnej troposferze możliwe jest formowanie się zalążków trąb powietrznych. Miejscami nie można wykluczyć nawet powstania w pełni wykształconych, aczkolwiek słabych i krótkotrwałych trąb lądowych (tzw. landspouty).

Choć od kilku dni zalega nad nami gorąca i niestabilna masa powietrza, to dopiero piątek przynieść ma naprawdę groźne zjawiska. Od zachodu zbliża się front chłodny, który zostanie zakleszczony między dwoma wyżami - znad Rosji i znad Niemiec. Przed frontem powstać ma linia zbieżności wiatru, czyli konwergencji, na której spodziewamy się inicjacji bardzo groźnych burz. Mogą się one łączyć w wielokomórkowy układ, rozciągający się praktycznie od Pomorza po Górny Śląsk. Co gorsza, układ ma być niemal stacjonarny, przez co we wspomnianym pasie lać i grzmieć może przez nawet kilka godzin. Nie są wykluczone także duży grad, silny wiatr, oraz liczne wyładowania.

Groźna sytuacja utrzymuje się od kilkunastu aktualizacji, a modele są coraz bardziej zgodne. Prognoza burzowa zostanie wydana wieczorem, ale już teraz możemy wstępnie mówić o czerwieni (obszarze DZ) w pasie od Pomorza środkowego, przez Kujawy, Ziemię Łódzką po Górny Śląsk i Opolszczyznę.

P.S R - To możliwość wystąpienia burz , ale dodam że mogą osiągać 1 i 2 stopień zagrożenia iż pogody nie da się przewidzieć w 100% 

Proszę na jutro śledzić mape burzową w razie bezpieczeństwa! http://burze.dzis.net/?page=mapa

Pozdrawiam!

 

32187709_1087096734764521_3271622167279697920_n.png.26c2782d6756a814b2db8ac3d91076f9.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×